Przyjęty system realizacji działań w nowej perspektywie znacząco ułatwia dostęp do projektów
i oferowanego wsparcia – mówiła podczas cyklu spotkań informacyjno – konsultacyjnych w powiatach dyrektor WUP Aleksandra Marcinkowska. Ponad 74 mln euro zostało przeznaczone na aktywizację bezrobotnych i poszukujących pracy; wsparcie osób młodych realizowane będzie m.in. przez Ochotnicze Hufce Pracy w ramach alokacji 6 mln euro; kolejne 11 mln euro to również środki na wsparcie młodych z grupy NEET w ramach inicjatywy ALMA. Ponad 39 mln euro wynosi alokacja na realizację dwóch projektów własnych WUP w ramach Bazy Usług Rozwojowych (BUR) dla pracodawców oraz BUR dla osób indywidualnych. Dzięki temu, wszyscy pełnoletni mieszkańcy regionu, w tym zarówno osoby bezrobotne jak i pracujące, zyskają możliwość zdobycia i podniesienia kwalifikacji zawodowych, dostępu do szkoleń, kursów zawodowych oraz studiów podyplomowych.
Odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą w regionie, będą natomiast programy wspierające osoby zagrożone utratą zatrudnienia lub zwolnione z przyczyn nie leżących po stronie pracownika (outplacement). Reorientacja zawodowa, połączona ze skuteczną pomocą doradców zawodowych, daje osobom zwalnianym szansę szybkiego odnalezienia się w nowych rolach zawodowych. Wsparcie w ramach Priorytetu 10 otrzymają także kobiety, będące w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz tzw. „ubodzy pracujący", a także zatrudnieni na umowach krótkoterminowych i cywilnoprawnych, którzy pomimo wykonywania pracy zawodowej, doświadczają barier dochodowych.
Najbliższe konkursy w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego" 2021 – 2027 zostaną ogłoszone już w przyszłym roku.