Podczas pierwszej części wizyty Pan Miłosz Pamuła członek zarządu SSE „Starachowice" S.A. przedstawił członkom WZK projekty realizowane przez Strefę. Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice" powstała we wrześniu 1997 r. Od 21 czerwca 2017 r. SSE „Starachowice" zajmuje łącznie powierzchnię ponad 700 hektarów. Tereny Strefy są wyposażone w infrastrukturę techniczną obejmują obszary zabudowane obiektami przemysłowymi – hale produkcyjne, budynki magazynowe, biurowe – jak również obszary niezabudowane. Jako pracodawca Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice" S.A. dba o potrzeby szkoleniowe swoich pracowników poprzez regularne analizowanie kompetencji zespołu oraz identyfikowanie obszarów do rozwoju. Organizuje szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, dostosowane do potrzeb i celów zawodowych pracowników.
W kolejnym etapie wizyty uczestnicy odwiedzili firmy Promet S.A. oraz Cerrad Sp. z o.o., zlokalizowane na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" S.A.
Podczas zwiedzania firmy Promet S.A., członkowie WZK zapoznali się
z procesem produkcji gwoździ. Pan Marcin Jedliński, Dyrektor Zarządzający Promet S.A., osobiście oprowadził ich po halach produkcyjnych, szczegółowo przedstawiając proces produkcji oraz opowiadając o historii firmy. Promet S.A. jest wiodącym polskim producentem gwoździ, dostarczającym najwyższej jakości produkty przede wszystkim do przemysłu budowlanego. Firma nie tylko inwestuje w najnowocześniejszy park maszynowy, wdrażając najnowocześniejszą technologię na świecie, ale również dba o swoich pracowników. Zapewnia im dostęp do szkoleń i inwestuje w podnoszenie ich kwalifikacji, aby utrzymać wysoki standard produkcji i konkurencyjność na rynku. Gwoździe produkowane w fabryce w Starachowicach są dystrybuowane wśród partnerów i klientów biznesowych zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Podczas wizyty w firmie Cerrad Sp. z o.o., członkowie WZK mieli okazję zwiedzić jedną z najnowocześniejszych fabryk płytek ceramicznych na świecie oraz zapoznać się z etapami produkcji płytek w pełni zautomatyzowanym zakładzie produkcyjnym. Dzięki wieloletniej obecności na polskim i zagranicznym rynku, Cerrad zajmuje obecnie jedno z czołowych miejsc w rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm produkcyjnych w Europie. Firma specjalizuje się w tworzeniu wyjątkowych płytek gresowych i klinkierowych, które spełniają najwyższe standardy zarówno pod względem wzornictwa, jak i jakości. Cerrad dysponuje obecnie 6 liniami produkcyjnymi, zlokalizowanymi w Starachowicach, Końskich i Kopaninach, osiągając łączną moc produkcyjną na poziomie prawie 30 mln m2 rocznie. Produkty Cerrad cieszą się uznaniem klientów z ponad 50 państw na świecie.
Edukacja pracowników oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów Cerrad stanowi bardzo istotny aspekt działalności przedsiębiorstwa. Pracownicy mają również dostęp do platform e-learningowych, umożliwiających ciągłe doskonalenie umiejętności. Ponadto, pracodawca wspiera udział pracowników
w konferencjach, kursach czy programach rozwoju zawodowego, aby poszerzyć ich horyzonty i umiejętności. Dbanie o rozwój pracowników to inwestycja w przyszłość firmy oraz kluczowy element budowania zaangażowania i lojalności w zespole. Firma dba o podnoszenie kwalifikacji nie tylko wśród swoich pracowników ale organizuje również szkolenia produktowe dla klientów, architektów, projektantów i wykonawców, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wyjazd dostarczył członkom WZK cennych spostrzeżeń i inspiracji do dalszych działań. Wiedza i doświadczenia zdobyte podczas tego typu wydarzeń będą miał znaczący wpływ na stworzenie i wdrożenie skutecznego i trwałego mechanizmu koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030+ w województwie świętokrzyskim.