Poznań – wizyta studyjna WZK: dobre praktyki w obszarze uczenia się przez całe życie

Print Drukuj

W dniach 14–15 kwietnia 2026 roku odbyła się pozaregionalna wizyta studyjna Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji (WZK) w Poznaniu, zorganizowana w ramach projektu pt. „Zbudowanie systemu koordynacji
i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.”

Celem wyjazdu było zapoznanie się z dobrymi praktykami w zakresie polityki uczenia się przez całe życie, realizowanymi przez instytucje spoza województwa świętokrzyskiego, a także wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w rozwój kompetencji oraz rynku pracy.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2
w Poznaniu
, gdzie uczestnicy zapoznali się z ofertą edukacyjną placówki oraz rozwiązaniami wspierającymi rozwój kompetencji zawodowych młodzieży i dorosłych. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor Centrum, Pan Zbigniew Andrzejewski, wicedyrektor, Pani Justyna Dutkiewicz oraz Pani Agnieszka Geneja-Niedzielska – kierownik praktyk zawodowych w Kolegium Pracowników Służb Społecznych. Centrum specjalizuje się w kształceniu kadr pomocy społecznej oraz kadr medycznych. Prowadzi zarówno szkoły policealne, jak i kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz różnego rodzaju kursy doskonalące, umożliwiające podnoszenie i zmianę kwalifikacji osobom dorosłym.

W Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Poznaniu realizowane są m.in. dwa istotne projekty o charakterze społecznym i edukacyjnym. Jednym z nich jest projekt „Silni Ludzie – Silny Region – Lepsza Wielkopolska”, skierowany do dzieci, młodzieży, seniorów oraz ich otoczenia. Jego celem jest wspieranie aktywizacji społecznej, rozwój kompetencji oraz poprawa jakości życia uczestników poprzez działania edukacyjne, społeczne i kulturalne. Drugim projektem jest „Aktywni razem – Razem wyjątkowi”, który ma charakter międzypokoleniowy i koncentruje się na rozwoju osobistym uczestników, wzmacnianiu kompetencji społecznych oraz budowaniu relacji i poczucia własnej wartości.
W jego ramach realizowane są m.in. zajęcia warsztatowe, wsparcie psychologiczne oraz różnorodne formy aktywnego spędzania czasu. Oba projekty stanowią ważny element działalności ośrodka, ukierunkowanej na integrację społeczną, rozwój kompetencji oraz aktywizację mieszkańców regionu w różnym wieku.

Podczas spotkania przedstawiono funkcjonowanie placówki oraz przykłady działań na rzecz dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy, w tym współpracę z placówkami ochrony zdrowia i instytucjami opiekuńczymi, organizację praktyk zawodowych oraz doposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt specjalistyczny.

Drugiego dnia członkowie Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji mieli możliwość zapoznania się z działalnością Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu, gdzie zaprezentowano nowoczesne podejście do edukacji i wsparcia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Placówka specjalizuje się w kształceniu dzieci i młodzieży z wadą słuchu – zarówno osób niesłyszących, jak i słabosłyszących – na różnych etapach edukacyjnych, od wczesnego wspomagania rozwoju, przez szkołę podstawową, aż po kształcenie ponadpodstawowe.

W spotkaniu wzięła Pani Justyna Maciejak dyrektor ośrodka, która jest jednocześnie członkiem WZK w województwie wielkopolskim oraz Pani Aneta Józefczak, wicedyrektor. Pani Dyrektor przedstawiła aktualne informacje dotyczące prac WZK w województwie wielkopolskim, omawiając najważniejsze zagadnienia oraz dzieląc się doświadczeniami i spostrzeżeniami, co umożliwiło szerszą wymianę informacji w tym zakresie.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu realizuje programy dydaktyczne dostosowane do indywidualnych możliwości uczniów, łącząc edukację ogólną z intensywną terapią surdopedagogiczną oraz wsparciem logopedycznym.
W pracy z uczniami wykorzystuje się różnorodne metody komunikacji, w tym język migowy, system językowo-migowy oraz komunikację wspomagającą i alternatywną (AAC). Istotnym elementem działalności placówki jest także rozwijanie kompetencji społecznych i samodzielności wychowanków.

Spotkanie było okazją do poznania metod pracy dydaktycznej, takich jak nauczanie wizualne, wykorzystanie nowoczesnych technologii wspierających słyszenie i komunikację (np. systemy FM, tablice interaktywne), a także indywidualizacja procesu nauczania.

Wizyta studyjna stanowiła ważny element działań na rzecz wzmacniania współpracy międzyregionalnej oraz rozwijania systemu uczenia się przez całe życie. Spotkania z przedstawicielami instytucji edukacyjnych i samorządowych pozwoliły na pogłębienie wiedzy oraz inspirację do dalszych działań na rzecz rozwoju kompetencji i lepszego dopasowania edukacji do potrzeb rynku pracy.

Informacje o publikacji dokumentu