Jeśli pracowałeś w jednym z krajów UE/EOG, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, a teraz chciałbyś, żeby okres ten został zaliczony do stażu pracy np. do uprawnień pracowniczych u nowego pracodawcy (urlop wypoczynkowy, nagroda jubileuszowa, dodatek stażowy itp.), przy ustalaniu nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych w innym państwie członkowskim, zostaniesz poproszony o przedstawienie dokumentu PD U1.
Warto postarać się o dokument PD U1 przed powrotem do innego państwa członkowskiego np. Polski. Jeśli tego nie zrobiłeś, nic straconego, możesz wystąpić o jego wystawienie będąc już
w kraju. Z wnioskiem o wydanie dokumentu PD U1 musisz wystąpić samodzielnie do właściwej instytucji zagranicznej w kraju, gdzie wykonywałeś pracę. Adresy instytucji zagranicznych, do których możesz zwrócić się o wystawienie dokumentu PD U1 wraz ze wzorem wniosku znajdziesz poniżej. Wystawiany jest on na podstawie dokumentów potwierdzających Twoje zatrudnienie za granicą (wymagane dokumenty znajdziesz w tabeli poniżej) – w zależności od kraju mogą to być świadectwa pracy, umowy o pracę, odcinki płacowe, rozliczenia podatkowe i inne.
PD U1 to międzynarodowy dokument, który funkcjonuje na terenie całej Unii Europejskiej
i jest w niej honorowany. We wszystkich państwach formularze są identyczne co do treści
i układu graficznego. Każda informacja zawarta w określonym polu dokumentu ma to samo znaczenie we wszystkich językach. Niezależnie od tego, w jakim języku zostanie wystawiony, dzięki jednemu szablonowi dla wszystkich krajów, jego treść zostanie zrozumiana bez problemu w innym kraju (nie należy go tłumaczyć). Poświadcza on okresy składkowe na terenie obcego państwa, jeśli była tam wykonywana praca zarobkowa i działalność na własny rachunek.
- Wykaz dokumentów i adresów zagranicznych instytucji wymaganych do potwierdzenia okresów ubezpieczenia i zatrudnienia (pobierz)