Osoby zainteresowane pracą za granicą mogą korzystać z unijnego pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES w Polsce w odniesieniu do zagranicznych i krajowych ofert pracy.
W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z usług EURES każda oferta jest uzupełniana o informacje odnośnie dodatkowych warunków związanych z epidemią koronawirusa, jakie należy spełnić przekraczając granice poszczególnych krajów UE oraz adnotacją, iż ostateczna decyzja związana ze skorzystaniem z oferty w sytuacji trwającej epidemii będzie należała do osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Aktualne oferty pracy EURES można przeglądać na stronie www.eures.praca.gov.pl
Trzeba mieć jednak na uwadze, że w związku z epidemią i sytuacją gospodarczą pracodawcy z krajów UE w dużym stopniu ograniczyli poszukiwanie pracowników z innych krajów. Wiąże się to także z dodatkowymi ograniczeniami w podróżowaniu np. konieczność odbycia kwarantanny po przyjeździe lub wykonania testów na obecność koronawirusa w organizmie. W ostatnim czasie najwięcej ofert pracy przekazali do polskich urzędów pracy pracodawcy
z Niemiec, Norwegii i Czech. Wielu Polaków podróżuje często także do Wielkiej Brytanii
i Holandii, w celu poszukiwania pracy czy odwiedzin bliskich członków rodziny.
Poniżej szczegółowe informacje dotyczące przemieszczania się do tych krajów.
Niemcy
Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski. Cała Polska jest uznana za obszar podwyższonego ryzyka. Przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka (w tym Polski) należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonaniem elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de (strona jest dostępna w jęz. polskim). Wyjątkiem dotyczącym możliwości wjazdu na terytorium Niemiec z Polski zostali objęci m. in. pracownicy transportu międzynarodowego, pracownicy transgraniczni, osoby odwiedzające najbliższą rodzinę na czas 72 godzin.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy
Norwegia
Polska została zaliczona do krajów „czerwonych", w których sytuacja epidemiologiczna nie spełnia określonych przez norweskie władze kryteriów. Oznacza to obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Norwegii bez żadnych wyjątków. Ponadto wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla podróżujących do tego kraju. Podróżni z Polski muszą ponadto przedstawić po przybyciu do Norwegii zaświadczenie o negatywnym wyniku testu COVID-19 (PCR lub antygenowy, w jednym z języków: norweski, szwedzki, duński, angielski, niemiecki, francuski ). Test należy wykonać na mniej niż 72 godziny przed wjazdem do Norwegii. Jeżeli dana osoba nie przedstawi takiego testu, władze norweskie mogą odmówić jej wjazdu na teren kraju.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/norwegia
Czechy
System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor" umieścił Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania (czerwone i pomarańczowe) na koronawirusa: https://www.mvcr.cz/clanek/pravidla-vstupu-do-ceske-republiky-platna-od-9-listopadu-2020.aspx (lista jest stale aktualizowana). Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. leczenie, podróż służbowa) o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Przyjazd do Czech na okres powyżej 24h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny (w przeciwnym wypadku obowiązuje kwarantanna). Wyjątkiem od tej zasady zostali objęci m. in. pracownicy transportu międzynarodowego, pracownicy transgraniczni, osoby z zezwoleniem na pobyt stały lub czasowy w Republice Czeskiej, członkowie rodzin obywateli Republiki Czeskiej.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy
Wielka Brytania
Ze względu na pojawienie się w Wielkiej Brytanii nowego typu koronawirusa, Polska (podobnie jak wiele innych krajów na całym świecie) zdecydowała się na zawieszenie ruchu lotniczego z tym krajem. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem zakaz lotów obowiązuje od dnia 22 grudnia 2020 r. do dnia 6 stycznia 2021 r.
Po wznowieniu połączeń lotniczych należy pamiętać o obowiązujących przepisach, zgodnie z którymi wszyscy przyjeżdżający z Polski do Anglii i Szkocji podlegają obowiązkowi poddania się 10-dniowej kwarantannie w zadeklarowanym przez siebie miejscu. Obowiązek kwarantanny obejmuje podróżnych przybywających wszystkimi środkami transportu: drogą lotniczą, drogą morską, pociągiem. Wyjątek dotyczy m.in. pracowników transportu międzynarodowego, sezonowych pracowników pracujących w branży rolniczej mających zapewnioną pracę na konkretnej farmie, zarejestrowanych pracowników służby zdrowia. Niezależnie od tego z jakiego kraju przybywa się do Anglii obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokacyjnego, tzw. Public Health Passenger Locator Form. Formularz należy wypełnić na stronie https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii. W przypadku wyłącznie przyjazdów do Anglii istnieje możliwość skrócenia czasu przebywania w samoizolacji po przyjeździe z Polski. Osoby, które chcą dołączyć do programu Test to Release przed przyjazdem powinny zarezerwować test na obecność koronawirusa, a szczegóły wizyty powinny wpisać do formularza lokalizacyjnego. Test powinien odbyć się najwcześniej po 5 pełnych dniach po przyjeździe do Anglii. Po uzyskaniu wyniku negatywnego można skrócić samoizolację i opuścić miejsce, w którym się ją odbywa. Test na obecność koronawirusa należy przeprowadzić na własny koszt.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wielka-brytania
Holandia
Władze Królestwa Niderlandów zalecają unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Na granicach nie stosuje się ograniczeń wjazdu i stałej kontroli granicznej. Polska została oznaczona kodem pomarańczowym (podróżuj wyłącznie, gdy jest to absolutnie niezbędne). Osobom wjeżdżającym z Polski rekomendowane jest poddanie się 10-dniowej samoizolacji. Kwarantanna nie ma charakteru obowiązku, a jest wysoce zalecana.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/holandia
Komisja Europejska prowadzi stronę na temat warunków przekraczania granic państw członkowskich UE, która została uzupełniona o informacje odnośnie zdrowia
i bezpieczeństwa. Strona w polskiej wersji językowej dostępna jest pod adresem: https://reopen.europa.eu/pl. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w poszczególnych krajach informacje są systematycznie aktualizowane. Również na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.gov.pl/web/dyplomacja można znaleźć szczegółowe materiały dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej za granicą.
Zapraszamy do kontaktu!
Telefon: 41/ 36 41 611
E-mail: i.rabiej@wup.kielce.pl