Pytanie na dziś:
Do czego służy oświadczenie składane do Wojewódzkiego Urzędu Pracy razem z dokumentami od pracodawcy potwierdzającymi pracę za granicą?
Osoby, które utraciły pracę na terenie państw UE/EOG, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii mają możliwość ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia.
W przypadku osób, które nie skorzystały z uprawnienia do nabycia zasiłku w kraju ostatniego zatrudnienia i powróciły do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy za granicą ustalane jest na podstawie polskiego ustawodawstwa, z uwzględnieniem kryteriów określonych w art. 11 rozporządzenia 987/2009, pozwalających ustalić, czy daną osobę można uznać za powracającą do swojego stałego miejsca zamieszkania. W związku z tym osoby składają stosowne oświadczenie.
Dostępny jest wykaz kryteriów ułatwiających instytucjom zabezpieczenia społecznego ocenę, który kraj można uznać za miejsce zamieszkania osoby. Kryteria te obejmują: czas trwania pobytu na terytorium poszczególnych krajów; sytuację rodzinną i więzi rodzinne; sytuację mieszkaniową oraz informację, czy sytuacja ta ma charakter stały; miejsce prowadzenia działalności zawodowej lub działalności o charakterze niezarobkowym; charakter wykonywanej działalności zawodowej; kraj uważany za miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Warto podkreślić, że posiadanie meldunku nie jest równoznaczne z uznaniem, że osoba ma miejsce zamieszkania w Polsce.
Ustalenie Twojego miejsca zamieszkania jest jedną z dwóch przesłanek (drugą jest warunek pozostawania ubezpieczonym przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień rejestracji w powiatowym urzędzie pracy) branych pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku.
WYJĄTEK: oświadczenia nie wypełniają osoby, które po powrocie z zagranicy podjęły zatrudnienie w Polsce, a następnie po utracie tego zatrudnienia zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotne w celu ustalenia prawa do świadczeń z tytułu bezrobocia z uwzględnieniem zagranicznego okresu pracy/ubezpieczenia/pracy na własny rachunek.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Tel.:41 36 41 646, 41 36 41 659, 41 36 41 609
E-mail: wup@wup.kielce.pl