Światowy Dzień Walki z Bezrobociem - 11 kwietnia 2021 r.

Praca odgrywa szczególnie ważną rolę w życiu człowieka. Pozwala zaspokoić szereg fundamentalnych potrzeb, od bezpieczeństwa materialnego, skończywszy na poczuciu samorealizacji. Walka z bezrobociem, zwłaszcza długotrwałym, to numer jeden spośród priorytetów działań Publicznych Służb Zatrudnienia. Choć bezrobocie w naszym kraju pozostaje historycznie niskie, podmiotem troski wciąż pozostają osoby pozbawione pracy. Trwająca pandemia koronawirusa nie ułatwia zadania, stanowiąc prawdziwy sprawdzian skuteczności działań urzędów pracy i podmiotów partnerskich w profilaktyce i walce z bezrobociem.

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy swoją działalnością przyczyniają się do redukcji bezrobocia i podnoszenia jakości kapitału ludzkiego w naszym regionie. Szczególne podziękowania kierujemy do pracodawców za podejmowane wysiłki na rzecz utrzymania zatrudnienia w trudnym czasie pandemii. Optymizm przynoszą najświeższe dane chociażby w zakresie aktywności firm poszukujących nowych pracowników – w marcu pracodawcy zgłosili do świętokrzyskich urzędów pracy 2 657 ofert pracy, czyli o ponad 70% więcej, niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

Dużą satysfakcję przynosi fakt, że podejmowane wysiłki przynoszą wymierne efekty. Marzec to w bieżącym roku drugi miesiąc przynoszący spadek bezrobocia w regionie świętokrzyskim. Liczba pozostających bez pracy spadła o 1264 osoby, co w obecnych warunkach pandemiii lockdownu dotykającego wiele branż gospodarki jest niezwykle pozytywną informacją. Obecnie bez zatrudnienia pozostaje 45651 osób – każda z nich to odrębne wyzwanie i potrzeba indywidualnego podejścia aktywizacyjnego.

Duże znaczenie dla ochrony miejsc pracy przed skutkami pandemii mają wspólne działania Wojewódzkiego i Powiatowych Urzędów Pracy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Kwota, jaką przekazaliśmy świętokrzyskim pracodawcom i osobom samozatrudnionym na ochronę miejsc pracy od początku pandemii to 736 milionów złotych. Umożliwiło to m.in. ochronę ponad 107 tysięcy miejsc pracy w całym regionie. Wsparcie w postaci dofinansowania kosztów działalności otrzymało 11.655 osób samozatrudnionych, a umarzalne pożyczki trafiły do 51 400 mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Wierzymy, że podjęte działania pomogą pracodawcom i pracownikom przetrwać trudny czas pandemii, przybliżając upragniony powrót do normalności.
Informacje o publikacji dokumentu