ZAPRASZAMY NA MIĘDZYNARODOWĄ KONFERENCJĘ „ŚWIĘTOKRZYSKIE NA RZECZ INTEGRACJI I AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ CUDZOZIEMCÓW”


Od nauki języka polskiego, poprzez asystę w niezbędnych sprawach formalno - bytowych, aż po pomoc w znalezieniu pracy – to główne założenia projektu realizowanego z myślą o integracji cudzoziemców ze świętokrzyskim rynkiem pracy. Na konferencji, organizowanej 14 kwietnia br. o godz. 10.00  w Głównej Auli Wykładowej Politechniki Świętokrzyskiej, ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7 w Kielcach, podsumowane zostaną dotychczasowe efekty projektu pt. „Świętokrzyskie na rzecz integracji i aktywizacji zawodowej cudzoziemców".  Głównym organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Kielcach oraz Stowarzyszeniem „Integracja Europa – Wschód". W konferencji uczestniczyć będą m.in. świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu województwa.

Działania, które realizujemy w ramach projektu, spotkały się z dużym zainteresowaniem, głównie ze strony obywateli Ukrainy przybywających do naszego regionu wskutek rosyjskiej agresji na ich kraj - mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Choć od rozpoczęcia wojny upłynął już ponad rok, to jej skutki nie przestają być odczuwalne także w naszym regionie. Po 24 lutego ubiegłego roku, w świętokrzyskich urzędach pracy zarejestrowało się 1.973 obywateli Ukrainy, z czego 89% stanowią kobiety. W tym samym okresie pracodawcy z naszego regionu wysłali 10.618 powiadomień o zatrudnieniu obywateli Ukrainy w trybie specustawy od 24 lutego 2022 r. Oznacza to, że cudzoziemcy wypełniają lukę pracowniczą, która w ostatnich latach jest wyraźnie odczuwalna – dodaje dyrektor WUP.

Ze statystyk urzędów pracy wynika, że branże, w których najczęściej zatrudniani są Ukraińcy mają zróżnicowany charakter: od prac porządkowych w obiektach biurowych, hotelowych i przemysłowych, przez prace budowlane, prace w zakładach produkcyjnych, w gastronomii, przetwórstwie spożywczym, rolnictwie, handlu i transporcie, aż po stanowiska tłumacza, psychologa, nauczyciela przedmiotów artystycznych, technika teatralnego czy projektanta wzornictwa przemysłowego.

Działania w ramach projektu „Świętokrzyskie na rzecz integracji i aktywizacji zawodowej cudzoziemców", obok podstawowego wsparcia asymilacyjnego, uwzględniają kompleksową pomoc cudzoziemcom w odnalezieniu się na świętokrzyskim rynku pracy. To m.in. nauka języka polskiego, kursy integracyjne, porady psychologiczne i prawne, tłumaczenia dokumentów, a także doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Obok prezentacji dobrych praktyk w ramach projektu, program konferencji obejmuje m.in. analizę sytuacji na świętokrzyskim rynku pracy w kontekście kryzysu migracyjnego związanego z wojną w Ukrainie, aspekty prawne dotyczące zatrudnienia i świadczeń dla cudzoziemców oraz możliwości podejmowania przez cudzoziemców działalności na własny rachunek. W programie przewidziano również część artystyczną.
 
Informacje o publikacji dokumentu