„Kompetentna kadra potencjałem rozwojowym świętokrzyskich firm” – czyli o potrzebach i wsparciu dla pracodawców

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy i Rejestr Usług Rozwojowych? Na co pracodawcy zwracają uwagę rekrutując pracowników? Które specjalizacje należą do grupy SMART w województwie świętokrzyskim? To jedne z wielu tematów poruszanych podczas konferencji organizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Publicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach.

W spotkaniu udział wzięło ponad stu gości. Obecni byli przedstawiciele świętokrzyskich uczelni: Politechniki Świętokrzyskiej, Wszechnicy Świętokrzyskiej oraz Wyższej Szkoły Ekonomi, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, odpowiednio prof. Wiesław Trąmpczyński, prof. Mieczysław Adamczyk oraz dr Zdobysław Kuleszyński.

Wystąpienia prelegentów rozpoczął Pan Karol Kaczmarski, Prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii. W ciekawy sposób opowiedział czym jest gospodarka oparta na wiedzy, jakie są jej cztery główne filary i jakimi cechami się charakteryzuje. Pokazany był także zarys historyczny powstania Gospodarki Opartej na Wiedzy.

Kolejną, równie ciekawą prezentację przedstawił Pan Grzegorz Orawiec Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Wystąpienie dotyczyło Kierunków rozwoju określonych w „inteligentnych specjalizacjach" województwa świętokrzyskiego. Znaczenie jakie ma inwestowanie w specjalizacje SMART, pokazano na przykładzie turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej. Uczestnicy dowiedzieli się gdzie ulokowane są regionalne potencjały rozwojowe naszego regionu. Garść informacji dotyczyła potencjału rozwojowego sektora uzdrowiskowego w województwie świętokrzyskim. Okazuje się, że do Buska – Zdrój i Solca – Zdrój, najsłynniejszych w naszym regionie miejsc uzdrowiskowych, dołączyć może Kazimierza Wielka.

Wyniki badań zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w województwie świętokrzyskim zaprezentował z kolei kierownik Departamentu Badań i Ewaluacji EPRD Biura Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego w Kielcach Pan Rafał Stawiarz. Z przeprowadzonego badania wynika między innymi, że pracodawcy najczęściej poszukują pracowników zamieszczając oferty w Internecie, blisko 90 % pracodawców planuje w najbliższym czasie zatrudnić nowych pracowników, a najchętniej poszukiwani są pracownicy nie wymagający szkoleń, tzw. „gotowi do pracy". Prawie 40% pracodawców z województwa świętokrzyskiego miało problemy z rekrutacją odpowiednich pracowników, co wynika z niedopasowania zawodowego do oczekiwań pracodawców. Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja dotycząca omawianych tematów.

Drugą część spotkania rozpoczął Pan Paweł Lulek, kierownik Zespołu ds. Komunikacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Nakreślił czym jest narzędzie nazywane Krajowym Funduszem Szkoleniowym, przekazał informacje kto może skorzystać z oferowanego wsparcia, na co można przeznaczyć środki KFS a także jak wyglądają dotychczasowe rezultaty wprowadzania tej formy wsparcia w naszym regionie. Temat KFS kontynuował Pan Roman Białek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej. Wystąpienie dotyczyło zagrożeń i potencjałów związanych z wdrażaniem KFS.

Dużym zainteresowaniem ze strony instytucji szkoleniowych cieszyła się tematyka Rejestru Usług Rozwojowych (RUR). Kwestie te w swojej prezentacji omówiła Pani Anna Lizis Zastępca Kierownika Wydziału Polityki Rynku Pracy WUP. Przekazane zostały informacje o tym do kogo kierowane jest wsparcie, zasady funkcjonowania RUR, refundacji oraz planowanych konkursów dotyczących wyłonienia operatora do realizacji PSF w województwie świętokrzyskim.

Spotkanie wystąpieniem zakończyła Kierownik Wydziału Badań i Analiz Rynku Pracy w WUP Kielce, Pani Anna Jastrzębska. Dotyczyło badania rynku usług szkoleniowych w województwie świętokrzyskim.

Wyniki badania oraz pozostałe prezentacje dostępne są tutaj:

Krajowy  fundusz  szkoleniowy - wsparcie  pracodawców i  ich  pracowników - Paweł Lulek

Krajowy  fundusz  szkoleniowy - ZAGROŻENIA - POTENCJAŁY - CODZIENNA PRAKTYKA - Roman Białek

Badanie zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje w województwie świętokrzyskim - wyniki badania

PODMIOTOWY SYSTEM FINANSOWANIA USŁUG ROZWOJOWYCH - REALIZACJA DZIAŁANIA 10.5 RPO WŚ - Anna Lizis

Rynek usług szkoleniowych w województwie świętokrzyskim - wyniki badania - Anna Jastrzębska

Raport końcowy Badanie zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje 2016

 

Informacje o publikacji dokumentu