Wydawca treści

Sprawozdanie z Konferencji w ramach projektu "Skuteczna Aktywizacja"

W dniu 23.11.2011 roku, w Auli Szkoły Wyższej Ekonomi i Prawa im. Edwarda Lipińskiego w Kielcach odbyła sie konferencja poświęcona wynikom badania przeprowadzonego w ramach projektu "Skuteczna Aktywizacja", realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.2 Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Organizatorem Konferencji było EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o., które na zlecenie WUP przeprowadziło badanie społeczne mające na celu zbadanie efektywności form aktywizacji zawodowej bezrobotnych, zrealizowanych w województwie świętokrzyskim w latach 2008-2009. Badaniem objęte zostały osoby aktywizowane w ramach: prac interwencyjnych, staży, szkoleń, przygotowania zawodowego, refundacji kosztów zatrudnienia, robót publicznych oraz osoby korzystające z jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Otwarcia konferencji dokonał Pan Krzysztof Materek z EPRD, który przywitał przybyłych gości i przedstawił grono prelegentów. Następnie Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach - Pan Cezary Mielczarz przedstawił założenia projektu "Skuteczna Aktywizacja", opracowanego przez pracowników Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Kielcach we współpracy z dr Anną Dybałą z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

Jako przedstawiciel Wykonawcy badania głos zabrał Prezes Zarządu EPRD Tadeusz Pęczek, który przedstawił działalność firmy i jej dotychczasowe dokonania w dziedzinie badań i ewaluacji oraz współpracy z instytucjami społeczno-gospodarczymi w kraju i za granicą.
Przedstawianie wyników badania rozpoczął Pan Rafał Stawiarz - Kierownik Departamentu Badań i Ewaluacji EPRD, który omówił metodologię,  jaką zespół badawczy posłużył sie dla realizacji celów projektu. Następnie dr Agata Szydlik-Leszczyńska i dr Marek Leszczyński - eksperci zatrudnieni przez EPRD przedstawili wyniki przeprowadzonego badania w poszczególnych formach aktywizacji zawodowej. Zaprezentowali oni m.in. strukturę społeczno-demograficzną badanych osób oraz jak zmienia sie ich sytuacja zawodowa w okresie 6, 12 i 24 miesięcy od momentu zakończenia aktywizacji. Zwrócili oni uwagę na zmieniającą się w czasie efektywność zatrudnieniową i kosztową poszczególnych form aktywizacji zawodowej oraz postawy i motywy osób korzystających ze wsparcia PUP. Zaprezentowana została również sytuacja kobiet korzystających z aktywnych form wsparcia.
Następnie dr Leszczyński zaprezentował najważniejsze wnioski płynące z badania oraz proponowane prze zespół badawczy rekomendacje. Dotyczyły one przede wszystkim sposobów współpracy pomiędzy instytucjami rynku pracy, pracodawcami i osobami bezrobotnymi.

Jako ekspert z ramienia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach głos zabrała dr Anna Dybała, która podkreśliła potrzebę realizacji podobnych badań mających na celu ewaluację interwencji społecznych w postaci aktywizacji zawodowej bezrobotnych oraz uznała, że wypracowane w trakcie badania metody i narzędzia mogą być pomocne przy realizacji kolejnych projektów badawczych. Podkreślała również rolę systemu edukacji jako ważnego elementu rynku pracy oraz wskazywała na brak równości kobiet i mężczyzn na regionalnym jak i krajowym rynku pracy.
Po zaprezentowaniu wyników badania zaproszono uczestników konferencji do dyskusji. Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej - Pan Edward Kulpa. Zwrócił uwagę na zmniejszające się środki przeznaczone na aktywizację i problemy jakie mogą z tego wynikać. W imieniu Pracodawców przemówił Tadeusz Pęczek - prezes Izby Gospodarczej „Grono Targowe Kielce". Podkreślał konieczność ciągłego kształcenia pracowników i podnoszenia przez nich kwalifikacji. Sugerował, że na tworzenie nowych miejsc pracy w równym stopniu wpływ mają pracodawcy jak i pracownicy. Pani Katarzyna Banasiuk z Agencji Ochrony "DAK" wystąpiła jako przedstawiciel firm szkoleniowych. Zwróciła uwagę na bierną postawę niektórych bezrobotnych w trakcie szkoleń i wynikające z tego problemy ze skutecznością szkoleń.
Konferencję zamknęło wystąpienie Wicedyrektora WUP - Cezarego Mielczarza, który podziękował twórcom i realizatorom badania oraz wszystkim uczestnikom konferencji. Wyraził również nadzieję, że tego typu badania pomogą w efektywniejszym wydatkowaniu środków przeznaczonych na pomoc bezrobotnym.
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu:  - 1.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 3.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 4.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 5.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu:  - 6.jpg&imagePreview=1

Załączniki

Raport_koncowy_z_badania_Skuteczna_Aktywizacja
Raport_koncowy_z_badania_Skuteczna_Aktywizacja.pdf 6488 KB
Skuteczna_Aktywizacja_-_prezentacja_wynikow
Skuteczna_Aktywizacja_-_prezentacja_wynikow.pdf 747 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Aktualności

Konsultacje dla rodziców

Plakat promujący konsultacje dla rodziców o edukacji zawodowej swoich dzieci.

 


MOBILNE DORADZTWO ZAWODOWE

Plakat promujący mobilne doradztwo zawodowe

 


LOGOTYPY I KSIĘGA ZNAKU DO POBRANIA


SEMINARIA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH I UCZELNI WYŻSZYCH

W 2024 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zorganizował seminaria dla młodzieży, wspierające planowanie kariery i promocję kształcenia zawodowego. W wydarzeniach uczestniczyło 180 uczniów i 7 pracodawców, a tematyka obejmowała kluczowe branże regionu. Uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę o rynku pracy i wymaganych kompetencjach, a współpraca szkół z firmami wzmocniła powiązania między edukacją a gospodarką, wspierając rozwój lokalnych przedsiębiorstw.

W 2025 roku odbędzie się 29 seminariów wspierających młodzież województwa świętokrzyskiego w planowaniu kariery i zdobywaniu kompetencji zawodowych.

Spotkania obejmą branże: turystyki zdrowotnej, metalowo-odlewniczą, rolnictwa i przetwórstwa spożywczego oraz zasobooszczędnego budownictwa. Uczniowie i studenci zyskają wiedzę, praktyczne umiejętności oraz szansę na nawiązanie kontaktów z pracodawcami. Projekt pomoże młodym lepiej przygotować się do rynku pracy, a regionowi – wzmocnić kluczowe sektory gospodarki.


WYDARZENIA EDUKACYJNO-ZAWODOWE 2025

 

Logotypy_KPO

Niebawem zaczynamy – planowany START drugi kwartał 2025 r.
Wszystkie powiaty województwa świętokrzyskiego.
Szczegółowy harmonogram wydarzeń pojawi się wkrótce!


O wydarzeniach

W 2025 roku w województwie świętokrzyskim odbędzie się cykl 20 wydarzeń edukacyjno-zawodowych, mających na celu wzmocnienie współpracy między pracodawcami, szkołami branżowymi i instytucjami rynku pracy.

To wyjątkowa okazja, aby:

  • zdobyć wiedzę o zawodach przyszłości,
  • poznać kluczowe branże regionu,
  • odkryć możliwości edukacyjne dopasowane do realnych potrzeb gospodarki.

Dla kogo?

  • Dzieci i uczniowie szkół podstawowych - odkrywający swoje pierwsze zainteresowania i talenty, chcący poznać różne zawody w przystępny i angażujący sposób.
  • Uczniowie szkół średnich – chcący lepiej poznać ścieżki edukacyjne i zawodowe.
  • Dorośli i osoby planujące zmianę zawodu – szukający nowych kwalifikacji.
  • Pracodawcy i przedsiębiorcy – zainteresowani współpracą ze szkołami i przyszłymi pracownikami.

Co czeka uczestników?

  • Gry edukacyjne – symulacje zawodowe, które pomogą dzieciom zrozumieć świat pracy.
  • Praktyczne warsztaty tematyczne.
  • Spotkania z ekspertami i doradcami zawodowymi.
  • Interaktywne strefy dla najmłodszych.
  • Raporty i analizy na temat rynku pracy i edukacji.

Czas trwania jednego wydarzenia: 3-5 godzin.


Warunki organizacyjne

  • Wydarzenia zamknięte, skierowane do określonej grupy odbiorców.
  • Każde z 20 wydarzeń odbędzie się w innej miejscowości województwa świętokrzyskiego.

Kluczowe sektory

Uczestnicy wydarzeń będą mogli zapoznać się z inteligentnymi specjalizacjami województwa świętokrzyskiego wskazanymi w Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Świętokrzyskiego 2030+:

  • Przemysł metalowo-odlewniczy.
  • Budownictwo zasobooszczędne.
  • Turystyka zdrowotna.
  • Nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze.

Interaktywne branżowe stanowiska pozwolą uczestnikom:

  • sprawdzić swoje umiejętności,
  • zobaczyć nowoczesne technologie,
  • porozmawiać z ekspertami i pracodawcami.

Mobilna promocja edukacji

W ramach wydarzeń uruchomiona zostanie kampania promocyjna obejmująca:

  • Spoty radiowe i telewizyjne
  • Artykuły w prasie
  • Reklama mobilna  na elektrycznym samochodzie – odwiedzi różne lokalizacje, popularyzując szkolnictwo branżowe i ideę Lifelong Learning (uczenia się przez całe życie)

Szczegółowy harmonogram wydarzeń pojawi się wkrótce!

Śledź nasze kanały informacyjne i bądź na bieżąco z relacjami wydarzeń edukacyjno-zawodowych!


Informacje o publikacji dokumentu

Rynek pracy